گروه فنی و مهندسی دی تک

در سال 1389 با توجه به جهت حرکت تجارت ، بالاخص هوشمند سازی ساختمان و بحث امنیت – نظارت ساختمان این سایت را ایجاد کردیم تا  بخشی از اطلاعات ضروری  و مورد نیاز همکاران ، همچنین مقالات به روز و اخبار صنف  را نشر دهیم و گامی هرچند کوچک در این مهم برداریم.
شما میتوانید سوالات خود را از طریق شماره 09197210345 مطرح نمایید ، بدیهی است که زمان مشغله کاری پاسخگو نخواهد بود.

برای دریافت لیست قیمت همکار در کانال تلگرام ما عضو شوید:
یا فیلد : @day_tech را در تلگرام جستجو کنید. گروه فنی و مهندسی دی تک

برای عضویت اینجا را لمس کنید


سنسوربیم IR یکی از تجهیزات امنیتی حرفه ای برای حفاظت محیط اطراف است، مختصر توضیحی در مورد چگونگی سیم کشی این ابزار امنیتی توضیح میدهیم.

ما در اینجا نمودار سیم کشی زیر را ارائه می دهیم ، توجه داشته باشید که کلیات سیم کشی در همه مدلها تقریبا یکسان است:

توضیح:
اتصال بالا روش متصل کردن Normal Close است. سنسورها تغذیه خود را از خروجی AUX، GND دریافت می کنند و خروجی تمپر IR به زون یا منطقه 1 وصل میکنیم . بین سیم کشی زون ، یک مقاومت (2.2K  ) قرار میدهیم  مقاومت EOL می نامیم، که برای حفاظت از سیم کشی می باشد، همچنین باید آن را در انتهای سنسور قرار دهیم اگر می خواهید از زون استفاده کنید،
باید مقاومت از آن زون بیرون بیاورید.(مانند عکس زیر)

نحوه سیم کشی سنسور بیم

طریق نصب دو سنسور بیم به یک زون :

سنسور حرکت PIR   DG85 به سیستم دزدگیر:

 DG85 یک سنسور حرفه ای دوگانه PIR و چهار عنصر برای کاهش هشدار اشتباه برای محیط خارجی و تشخیص حیوانات خانگی برای تشخیص دقیق حرکت است.

توضیح: حسگر PIR منبع تغذیه را از پانل AUX وGND  دریافت می کند، خروجی  PIR با Tamper (TMP) و Zone متصل کنید،

همچنین اتصال با مقاومت EOL ضروری میباشد. به صورت زیر است:

نحوه اتصال مگنت به دزدگیر:

سیستم های نظارت تصویری HD و مگاپیکسلی موضوع بحث بر انگیزی در حوزه صنایع امنیتی محسوب می شوند کیفیت تصویر HD ،FULL HD ،ULTRA HD ،4Kو …هر کدام داری ویژگی های خاص خود هستند. در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کامل با این مبحث آشنا کنیم.
کیفیت پخش در سیستم های تصویری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کیفیت تصویر HD و FULL HD از جمله اصطلاحات رایج تری هستند که حتما به گوشتان خورده است در این مقاله قصد داریم به تفاوت های میان این دو بپردازیم.

فرمت پخش HD در دوربین مدار بسته
High Defenition که به اختصار HD خوانده می شود از لحاظ لغوی به معنای کیفیت بالا می باشد. دوربین های مدار بسته در انواع و کارایی های مختلفی تولید می شوند و بنابراین هر کدام ارائه کننده کیفیت تصویر و یا رزولوشن متفاوتی هستند. HD در واقع بیان کننده رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل است. به رزولوشن HD اصطلاحا رزولوشن 720 نیز گفته می شود. پس منظور از کیفیت HD همان رزولوشن 720P در دوربین های مدار بسته است و دوربینی که دارای این رزولوشن است را نیز اصطلاحا دوربین 720 یا HD نیز می نامند. در مقیاس مگاپیکسلی این رزولوشن تقریبا برابر با 1 مگاپیکسل در نظر گرفته می شود. اعداد 720 و 1080 معرف رزولوشن های افقی هستند. در نتیجه، دوربین های HD با رزولوشن 720p می توانند تصاویری با کیفیت 1280×720 پیکسل ارائه کنند.
از لحاظ کارایی، کیفیت HD، کیفیت قابل قبولی در دوربین های مداربسته محسوب می شود. در این دوربین ها امکان زوم کردن و مشاهده جزئیات سوژه ها به صورت جزئی امکان پذیر است. قبلا گفتیم هر چه کیفیت تصاویر کمتر باشد حجم کمتری از فضای ذخیره سازی اشغال شده و پهنای باند کمتری نیز اشغال می شود. تصاویر گرفته شده توسط دوربین های HD به نسبت دارای حجم کمتری هستند، پس در نتیجه پهنای باند و فضای ذخیره سازی به مراتب کمتری را نسبت به دوربین های با رزولوشن های بالاتر اشغال می کنند. این یکی از دلایلی است که استفاده از آنها رایج تر است.


فرمت های HD در اسکن های مختلف:

720p ( 720×1280 – 720 lines, progressive scanned

1080i (1080×1920 – 1,080 lines, interlaced scanned

1080i (1080×1920 – 1,080 lines, progressive scanned

لازم به ذکر است که تعداد خطوط/پیکسل ها و نوع اسکن مهم است چرا که هر چه تعداد این خطوط/پیکسل ها بیشتر باشد تصویر با کیفیت تری خواهیم داشت. نوع اسکن ذکر شده نیز در واقع بیانگر تکنولوژی بکار رفته در چیپ تصویر است.


تفاوت فرمت HD و Megapixel
در حوزه مگاپیکسل می توان هر دوربین مداربسته ای را که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل است، یک دوربین مگاپیکسل محسوب می کرد. با این حال فرمت HD نیز با کمی اختلاف می تواند زیر مجموعه ای از مگاپیکسل باشد. در بازار سیستم های نظارت تصویری و مداربسته کمترین رزولوشن در محدوده مگاپیکسل، رزولوشن 1.3 مگاپیکسل است که مقدار آن برابر با 1280×1024 پیکسل (یا 1.3 میلیون پیکسل) می باشد. با پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر نیز شاهد دوربین هایی با رزولوشن 10 مگاپیکسل در بازار هستیم. با توجه به توضیحات گفته شده از لحاظ فنی دوربین مداربسته با کیفیت HD، جزء دوربین های مگاپیکسلی محسوب نمی گردد اما از لحاظ عرفی آن را جزو همین دسته می شناسند.

مزیت مهم
یکی از مزایای مهم دوربین مدار بسته HD این است که به راحتی می توان آن را جایگزین دوربین های آنالوگ قدیمی و تیوی لاینی نمود. زیرا این دوربین ها با سیستم های NTSC یا PAL کاملا سازگار بوده و برای ارتقا سیستم خود دیگر نیازی به هزینه های اضافی برای کابل کشی جدید نخواهید داشت.

دوربین مدار بسته Full HD
با پیشرفت تکنولوژی تولیدکنندگان دوربین های Full HD را روانه بازار کردند. فرمت Full HD برابر با ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل می باشد که در محدوده مگاپیکسلی نیز معادل با 2 مگاپیکسل است. طبیعتا دوربین مدار بسته Full HD دارای کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربین HD بوده و در نتیجه میزان بیشتری از فضای ذخیره سازی و پهنای باند را مصرف می کند. اما یک مزیتی که دوربین های FULL HD دارند این است که با توجه به کیفیت تصویر بالاتر آن ها امکان مشاهده جزئیات بیشتری از تصویر امکان پذیر خواهد بود.
تفاوت دوربین مداربسته HD و Full HD

کیفیت تصویر دوربین مداربسته
مهم ترین تفاوت میان دوربین های HD و FULL HD وضوح تصویر یا همان رزولوشنی است که در تصاویر آنها نمایان می شود. بالطبع کیفیت تصویر دوربین هایی با رزولوشن 1080 بسیار بهتر از دوربین های 720 است، به همین دلیل توصیه می شود برای مکان هایی که مسائل امنیتی و نظارت تصویری در آنها از حساسیت بالایی برخوردارند و مشاهده جزئیات تصویر نیز با اهمیت است از دوربین های FULL HD استفاده شود.

پهنای باند و فضای ذخیره سازی
همانطور که گفتیم در دوربین های مداربسته هر چه کیفیت تصاویر بالاتر باشد حجم آنها نیز بیشتر می شود در نتیجه برای انتقال آلنها به پهنای باند بیشتری نیاز خواهید داشت. همچنین برای ذخیره کردن آنها نیز نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری می باشد. در نتیجه دوربین هایی با رزولوشن 1080 یا FULL HD نیازمند پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتری هستند.

نوع دوربین، از نظر آنالوگ یا IP بودن، باعث افزایش یا کاهش قیمت دوربین مداربسته می‌شود. قیمت دوربین IP به علت تکنولوژی در ساخت و کیفیت بهتر تصاویر، معمولا 1.5 تا 2 برابر قیمت دوربین آنالوگ است.

اخیراً تکنولوژی‌های جدید مانند HD و AHD که تصاویر آنها همانند دوربین‌های IP با واحد سنجش مگاپیکسل مقایسه می‌شود و قیمت آنها تقریباً 1 تا 1.5 برابر دوربین‌های آنالوگ است، وارد بازار شده‌اند و خود گویای کیفیت تصویر و به روز بودن تکنولوژی در این محصولات است. تمام ویژگی‌هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، در دوربین‌های مداربسته‌ی آنالوگ و IP شرایط یکسان دارند و باعث افزایش یا کاهش قیمت نهایی محصول می‌شوند.
بخش اول: دوربین‌های باکس BOX CAMERA

این نوع دوربین‌ها همان‌گونه که از نام‌شان پیداست، شکل مکعب‌مستطیل دارند و معمولاً برای محیط‌های صنعتی و داخل (هاوزینگ –housing) استفاده می‌شوند. این نوع دوربین‌های مداربسته که به نام «دوربین‌های صنعتی» نیز مشهور شده‌اند، فاقد لنز هستند و باید برای آنها لنز جداگانه تهیه کرد و به این ترتیب قیمت آنها افزایش می‌یابد.
از چند سال پیش، بین تولیدکنندگان دوربین مداربسته، به‌خصوص تولیدکنندگان چینی و تایوانی، ساخت دوربین‌های بولت رواج یافته است که لنز، پایه و کاور مخصوص برای فضای داخلی و خارجی دارند و قیمت دوربین مداربسته را حداقل تا 2.5 برابر کاهش داده‌اند. این نوع دوربین، در چند سال اخیر، بین افرادی که در پروژه‌های کوچک مثل ساختمان‌ها، پارکینگ‌ها و واحدهای اداری به دوربین با تعداد زیاد نیاز دارند، جایگاه خاصی یافته است.
در نتیجه، دوربین‌های باکس لنزدار یا بولت، در پروژه‌هایی که هزینه برای مخاطب اهمیت دارد، استفاده می‌شود، در حالی که از نظر استانداردهای قبلی دوربین مداربسته، مورد تأیید نیست!
A- دوربین‌های داخلی و خارجی باکس ( outdoorوindoor)

دوربین‌های مداربسته، از نظر جایگاه نصب نیز باعث کاهش یا افزایش قیمت می‌شوند. معمولاً دوربین‌های مورد استفاده در محیط‌های خارجی یا محیط‌های داخلی که در معرض مستقیم گرد و خاک، باران و رطوبت، سرما و گرما هستند، باید دارای محفظه‌ی پروتکشن مناسب باشند که برای این‌گونه دوربین (IP65,66,67) باکارایی‌های مختلف قابل استفاده است.
معمولاً قیمت دوربین‌های مداربسته‌ی باکس با پروتکشن‌های (IP65,66,67) بیشتر از دوربین‌هایی است که برای محیط‌های indoor ساخته می‌شوند.
B-دوربین‌های باکس دید در شب INFRARED BOX CAMERA

این دوربین‌ها مناسب برای محیط‌هایی است که نور کافی برای ضبط تصاویر ندارند. با استفاده ازLEDهایی که دور لنز یا پایین محفظه‌ی هاوزینگ نصب می‌شود، قیمت این نوع کالا بیشتر می‌شود و تعداد LED مصرف شده در این کالا، در افزایش قیمت دوربین مداربسته تأثیر دارد.
C- لنز ثابت و متغیر دوربین‌های باکس FIXED LENS or VARIFOCAL LENS

دوربین‌های باکس مجهز به دو نوع لنز است. مدل ارزان‌تر این لنزها ثابت است؛ یعنی هیچ تغییری در زوایای این نوع لنز صورت نمی‌گیرد و به شکل ثابت استفاده می‌شود.
لنزهای متغیر یا «وری فوکال» لنزهایی هستند که قابلیت تغییر در زوایا و تنظیم مجدد را به‌صورت مکانیکی در خود دارند و به دلیل همین عملکرد، از لنز ثابت گران‌تر هستند.
D- دوربین‌های باکس با لنزهای متغییر موتوردار MOTORIZED LENS BOX CAMERA

بعضی از دوربین‌های باکس، مجهز به لنزهای موتوردار هستند و از آنها در پادگان‌ها و مکان‌های نظامی استفاده می‌شود. قیمت این نوع دوربین‌ها، متناسب با دید و متراژ بزرگ‌‌نمایی (zoom) تغییر می‌کند. این دوربین‌ها، در محل‌هایی که اسکناس یا اشیای ریز و قیمتی جابه‌جا می‌شود نیز به کار می‌روند. دوربین مداربسته‌ی باکس موتوردار، در مصارف خانگی و اداری کاربرد زیادی ندارد.
E- نوع برند دوربین باکس BOX CAMERA BRAND

تقریباً قیمت هر نوع دوربین مداربسته، به برند و کشور سازنده‌ی آن برمی‌گردد؛ هرچه آن برند معروف‌تر و قدیمی‌تر باشد، قیمت دوربین مداربسته نیز افزایش می‌یابد. برای مثال، دوربین بوش یا پاناسونیک جزء گران‌ترین دوربین‌های مداربسته است، ولی هرچه برند یک دوربین کمتر شناخته شده باشد، قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.
بخش دوم: دوربین‌های دام DOME CAMERA

این دوربین‌ها که شبیه نیم‌کره هستند، در صنعت حفاظت و امنیت در دنیا بیشترین استفاده را دارند و تقریباً دو سوم مصارف امنیتی که به این دوربین‌ها برمی‌گردد، شامل دسته‌بندی‌های زیراست:
A- دوربین‌های دام خارجی و داخلی ( indoorوoutdoor)

دوربین‌های دام، از نظر جایگاه نصب، به دو دسته‌ی indoor و outdoor تقسیم می‌شوند. دوربین‌هایی که نوع پروتکشن آنها (IP65,66,67) است، برای محیط‌های بیرونی (outdoor) و دوربین‌هایی که این پروتکشن را ندارند، برای محیط‌های اداری استفاده می‌شوند. این امر باعث کاهش و افزایش قیمت دوربین مداربسته‌ی دام می‌شود.
B- دوربین دام دید در شب DOME CAMEAR INFRARED

این نوع دوربین‌های دام، در محیط‌هایی که نور کافی برای دیدن اجسام نیست، استفاده می‌شود. در این نوع دوربین‌ها، از تعدادی LED برای افزایش دید در تاریکی استفاده می‌شود که داشتن این قطعه باعث افزایش قیمت دوربین مداربسته می‌شود و هر چه تعدادLED ها بیشتر شود، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.
C- لنز ثابت و متغیر دوربین‌های دام DOME CAMERA FIXED LENS or DOME CAMERA VARIFOCAL LENS

دوربین‌های دام، دارای دو نوع لنز ثابت و متغیر هستند که نوع ثابت باعث کاهش قیمت دوربین مدار بسته و نوع متغیر باعث افزایش قیمت دوربین مدار بسته می‌شود.
D- بدنه یا کیس دوربین دام

کیس یا بدنه‌ی دوربین مداربسته‌ی دام، در قیمت آن تأثیر زیادی دارد. برای مثال، دوربین با بدنه‌ی فلزی (برای محیط‌های صنعتی و outdoor پیشنهاد می‌شود)، گران‌تر از دوربین با بدنه‌ی پلاستیکی است.
E- دوربین‌های گردان FAST DOME or SPEED DOME

این نوع دوربین در صنعت حفاظت پیرامونی و فیزیکی خارجی و داخلی استفاده‌ی بسیاری دارد و به شکل‌های گوناگون برای کاربردهای گوناگون تولید می‌شود.
از دوربین دام گردان، بیشتر در اتوبان‌ها، جاده‌ها، مراکز نظامی، ادارات و گاهی فروشگاه‌های بزرگ استفاده می‌شود.
دوربین «فست دام» یا «اسپیدام» با تغییر در زوایا و سرعت زوم از 10متر تا 120متر در ثانیه، امکان بیشتری به کاربران خود برای نظارت و مونیتورینگ می‌دهد.
این موضوع در کنار ویژگی‌های دیگر همچون: تناسب، داخلی یا خارجی بودن دوربین، بدنه‌ی فلزی یا پلاستیکی، دید در شب، نوع و سرعت زوم در قیمت دوربین مداربسته‌ی دام تأثیر دارد.
F- نوع برند دوربین دام DOME CAMERA BRAND

تقریباً قیمت هر نوع دوربین مداربسته، به برند و کشور سازنده‌ی آن برمی‌گردد؛ هرچه آن برند معروف‌تر و قدیمی‌تر باشد، قیمت دوربین مداربسته نیز افزایش می‌یابد. برای مثال، دوربین بوش یا پاناسونیک جزء گران‌ترین دوربین‌های مداربسته است، ولی هرچه برند یک دوربین کمتر شناخته شده باشد، قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.

نرم افزار نظارت اندروید، نرم افزار نظارت از راه دور گوشی اندروید، با پشتیبانی از Push Alarm، پخش ویدئو، گردش کار مخفی، حرکت انگشت، اسلاید ویندوز و غیره. توجه داشته باشید که این برنامه برای کنترل دوربین های مداربسته DAHUA (داهوا) است.

توجه:
اگر می خواهید از تابع “Push Alarm” استفاده کنید، از موارد زیر مطمئن شوید:

  1. فقط دستگاه ویژه از تابع “Push Alarm” پشتیبانی می کند.
  2. مطمئن شوید که دستگاه و تلفن شما می تواند به اینترنت دسترسی داشته باشید.
  3. برای دریافت اطلاع رسانی، تصدیق دوباره مورد نیاز است زیرا سرور پیام گوگل کلود تغییر کرد. برای فعال کردن مجدد اطلاع رسانی push شما باید در “Push Config” دوباره تصدیق شوید.
دانلود نرم افزار انتقال تصویر داهوا dahua

ویژگی ها :

اینترنت
لرزش دستگاه
دیدن وضعیت شبکه
نوشتن بر روی حافظه گوشی
ضبط صدا
اضافه کردن میان‌بر به صفحهٔ خانهٔ دستگاه
فلش دستگاه
تغییر تنظیمات صدا
باز کردن پنجره روی برنامه‌های دیگر
خواندن حافظه گوشی
ارسال نوتیفیکیشن
بیدار نگه داشتن دستگاه
دریافت حساب‌های کاربری دستگاه
دسترسی به احراز هویت دستگاه
دوربین
خواندن وضعیت روشن/خاموش بودن wifi
خواندن وضعیت گوشی
نوشتن تنظیمات

برای دانلود نرم افزار gDMSSPLUS اینجا ( لینک مستقیم ) کلیک کنید

دانلود از GooglePlay

دانلود iDMSS Lite مخصوص گوشی‌های آیفون


نرم افزار Xmeye میتواند تمام تصاویر دوربین مداربسته مربوط به دستگاه ضبط تصاویر AHD را به صورت زنده بر روی موبایل شما نمایش دهد

سری قابلیت های برنامه XMEYE

قابلیت کنترل تصاویر بیش از 30 کاربر
دیدن تصاویر چند دستگاه به طور همزمان
قابلیت تصویر برداری از ویدیو در حال پخش
قابلیت رمز گذاری

دانلود نرم افزار xmeye نسخه اندروید:
برای دانلود نرم افزار xmeye نسخه اندروید اینجا کلیک کنید نسخه 4
.1

دانلود نرم افزار انتقال تصویر xmeye نسخه اندروید آخرین ورژن

دانلود XMEye برای گوشی‌های آیفون از App Store – نسخه ios

برای مشاهده لیست قیمت همکار و دانلود نرم افزار های مورد نیاز همچنین پشتیبانی رایگان در کانال تلگرام ما عضو شوید:

برای عضویت اینجا را لمس کنید

آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل
xmeye – دانلود نرم افزار انتقال تصویر xmeye

(ایکس اِم آی) نرم افزاری رایگان برای انتقال تصویر دوربین مداربسته IP یا HD و دستگاه NVR یا DVR بر روی گوشی موبایل همراه است. نرم افزار xmeye بین دوربین های مدار بسته نصب شده و گوشی موبایل شما با استفاده از تکنولوژی P2P ارتباط برقرار می‌کند. به محض تنظیم این نرم افزار روی گوشی موبایل هوشمند خود، قادر خواهید بود از راه دور در هر زمان و مکان، محیط کار یا منزل خود را کنترل کنید.

با این که برنامه xmeye رایگان است، قابلیت‌های مفید و کلیدی بسیاری ارائه می‌دهد. از این مجموعه قابلیت‌ها می‌توان به ضبط تصویر، زوم دیجیتال، pan & tilt (البته اگر دوربین مداربسته این قابلیت را ساپورت کند)، مخابره صدا بصورت دوطرفه، snapshot (عکس برداری) و ارسال هشدار (notification) اشاره کرد.

از اپلیکیشن xmeye تنها برای دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP استفاده نمی‌شود، بلکه از این نرم افزار جهت گرفتن تصویر از بسیاری از دستگاه های DVR و NVR با برندهای متفاوت نیز استفاده شده است.

مرحله اول: ورود

بعد از نصب و راه اندازی نرم افزار، با صفحه زیر مواجه می‌شوید. اولین مرحله ورود به برنامه است. برای ورود به برنامه سه روش وجود دارد که در ادامه هر یک از آنها را بررسی کرده و توضیح خواهیم داد.

ورود به برنامه xmeye
آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته

روش اول: ثبت نام و ورود به نرم افزار xmeye

در صورتی که قبلا در برنامه ایکس ام آی ثبت نام کرده‌اید، اطلاعات کاربری خود را وارد کرده و وارد برنامه شوید. در غیر این صورت، روی گزینه register کلیک کرده و در صفحه‌ای که باز می‌شود، نام کاربری، کلمه عبور و ایمیل خود را وارد کرده و در برنامه ثبت نام کنید.

ثبت نام در نرم افزار xmeye
نرم افزار xmeye

روش دوم: local login

در صورتی که دوربین های مدار بسته ودستگاه DVR یا NVR و گوشی موبایل همراهتان روی یک شبکه وای فای بوده و به یک روتر متصل هستند، می‌توانید از این روش استفاده کنید. این روش به علت اینکه احتیاج به ثبت نام یا ورود به برنامه نیست، سریع‌تر است.

روش سوم: Direct login

این روش همانطور که از اسمش پیداست (ورود مستقیم)، به کاربر اجازه می‌دهد مستقیما به دوربین مداربسته متصل شود. در این روش ابتدا باید گوشی موبایل همراه خود را به Wifi SSID دوربین مداربسته بیسیم متصل کنید. این روش به کاربر امکان می‌دهد تصویر دوربین مداربسته را حتی وقتی دوربین و گوشی موبایل به شبکه و روتری متصل نیستند، نیز مشاهده کند. این روش به عبارتی گوشی موبایل همراهتان را به یک مانیتور (نمایشگر) تبدیل می‌کند.

مرحله دوم: اضافه کردن دستگاه (دوربین مداربسته IP یا دستگاه NVR یا DVR)

در این مرحله باید دستگاه مورد نظر را به برنامه xmeye متصل کنید. دستگاه مورد نظر می‌تواند یک دوربین مداربسته تحت شبکه، یک دستگاه NVR و یا یک دستگاه DVR باشد.

اضافه کردن دستگاه به xmeye
آمورش نصب نرم افزار xmeye

بعد از ورود به برنامه با صفحه‌ای که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مواجه می‌شوید. در این صفحه به منظور اضافه کردن دستگاه جدید روی علامت مثبت کلیک کنید.

در صفحه جدید، نام دستگاه و شماره سریال دستگاه را وارد کرده و قسمت Port را خالی بگذارید. توجه داشته باشید که در قسمت “نام دستگاه” می‌توانید هر نامی که مد نظرتان است برای دستگاه مورد نظر انتخاب کرده و وارد کنید.

اضافه کردن دستگاه جدید در xmeye
xmeye دانلود

فعالسازی هشدار (notification) در نرم افزار ایکس ام آی

یکی از قابلیت‌هایی که نرم افزار ایکس ام آی به همراه دارد، قابلیت ارسال هشدار یا Push alarm است. با فعالسازی این قابلیت، هنگامی که دوربین مداربسته آلارمی ارسال کند، xmeye روی گوش موبایل شما notification تولید کرده و به شما هشدار می‌دهد.

فعالسازی هشدار در نرم افزار xmeye
آموزش انتقال تصویر با نرم افزار xmeye

برای فعال‌سازی این قابلیت ابتدا در تنظیمات دستگاه DVR قابلیت ارسال هشدار را فعال کرده و سپس در منوی اصلی برنامه xmeye از قسمت Push alarm برای دستگاه مورد نظر قابلیت notification را فعال کنید.

از نظر فنی 18 نوع استاندارد متفاوت پخش  وجود دارد که تمامی تلویزیونهای دیجیتالی باید بتوانند همه این استانداردها را باز و پخش نمایند  ولی عملا پخش در  تلویزیونها به سه نوع استاندارد برمیگردد که شامل  480p و 720p و 1080p   میشود.

480p, 720p, 1080p comparison graph

480p و ۵۷۶p چیست ؟

اگر شما یک تلویزیون یا دستگاه پخش دی وی دی با اسکن پیشرفته داشته باشید پس تقریبا با این سیستم آشنائی دارید(یعنی رزولوشن و تفکیک پذیری 480 خطی) . 480p شبیه همان رزولوشن پخش استاندارد برنامه های تلویزیونی میباشد ولی تصاویر بطور پیشرفته اسکن میشود یعنی بجای اسکن یک در میان ، پشت سرهم اسکن انجام میشود. این نوع پخش یک تصویر عالی در تلویزیونهای 20 تا 27 اینچ میدهد. بیشتر فیلمها در پخش کننده های دی وی دی و تلویزیونهای کابلی اینچنین پخش میشود. ولی این در واقع نصف پتانسیل کیفی یک تصویر HDTV  را میدهد و تاثیر خود را در تلویزیونهای صفحه بزرگ از دست میدهد. بعبارت دیگر این سیستم تنها کمی کیفیت تصویر را نسبت به گذشته بهتر میکند.  در بعضی حالات تصاویر از دقت 720 پیکسل به صورت افقی و حداکثر 576 پیکسل به صورت عمودی برخوردارند که معمولا دربعضی تلویزیون های استاندارد دیده میشود. این همان کیفیت فیلمهای dvd موجود در بازار نیز است. این گونه دیسکها را چه با کابل HDMI و چه با کابل S-VIDEO وصل کنیم یک کیفیت را به ما ارائه میدهند.

 720p  چیست ؟

سیستم اسکن پیشرفته 720 خطی یا HDدر واقع فرمت و قالب تلویزیون دیجیتالی میباشد. ولی فقط یکی از استانداردهای تلویزیون دیجیتال است. نه تنها این سیستم تصاویر بسیار صاف میدهد بلکه حداقل تصویر آن 30% از 480p  واضحتر است. در نتیجه این تصویر در تلویزیونهای 32 تا 36 اینچ قابل قبولتر و بهتر است.

1080p  یا HD واقعی چیست؟

در رزولوشن 1920×1080، تعداد 1080 خط پیکسل افقی وجود دارد. وقتی یک فریم عوض می شود (با هر فرکانسی) خط های افقی جدید جایگزین خط های قبلی می شوند. اینکه چطور این خط ها جایگزین خط های قبلی ها شوند نوع Scan تصویر را مشخص می کند.

1080i- در یک فریم خطوط فرد جایگزین خطوط فرد قبلی و در فریم بعد خطوط زوج جایگزین خطوط زوج قبلی می شوند و این عمل به طور مداوم تکرار می شود تا تصویر کامل گردد. به همین دلیل به این تکنیک interlaced scan می گویند. یعنی اسکن در هم پیچیده شده. حرف i نیز از همین کلمه گرفته شده است.

1080p – همه خطوط فرد و زوج به طور یکجا به ترتیب جایگزین خطوط فرد و زوج قبلی می شوند. به همین دلیل دستگاه هایی که از اسکن تصویر progressive استفاده می کنند نسبت به دستگاه هایی که از سیستم اسکن تصویر interlaced استفاده می کنند دارای سرعت بالاتر در حرکت و نمایش پیکسل ها ، عدم به وجود آمدن خطوط افقی در تصویر و کیفیت بسیار بالای تصویر هستند که این موضوع موجب افزایش قیمت این نوع دستگاه ها می شود.

تفاوت تصویر در حالت i و p در جدول زیر به طور دقیق نشان داده شده است:

Source resolution nameResolution in pixelsHDTV?Progressive-scan?Wide-screen?Networks/sources
1080p1,920×1,080YesYesYesBlu-ray and future HD-DVD players; PlayStation 3
1080i1,920×1,080YesNoYesIncludes CBS, NBC, PBS, DiscoveryHD,Xbox 360
720p1,280×720YesYesYesABC, Fox, ESPNHD
480p852×480NoYesYesFox wide-screen; progressive-scan DVD players, Wii
Regular TVUp to 480 linesNoNoNoAll

پس آیا اینکه کدام استاندارد در کجا استفاده میشود بطور اختصار در جدول زیر نشان داده شده است:

NTSCSDTVEDTVEDTVHDTVHDTVHDTV
Description480i (analog)480i (digital)480p480p (widescreen)720p1080i1080p
Transmission typeAnalogDigitalDigitalDigitalDigitalDigitalDigital
Aspect ratio4:34:34:316:916:916:916:9
Picture height (pixels)48048048048072010801080
Picture width (pixels)640640640720128019201920
Total number of pixels307,200307,200307,200345,600921,6002,073,6002,073,600
ScanningInterlacedInterlacedProgressiveProgressiveProgressiveInterlacedProgressive
Used byStandard broadcast televisionDVD, direct broadcast satellite, digital cableProgressive-scan DVDProgressive-scan DVDHD broadcasts (ABC, ESPN, Fox)HD broadcasts (CBS, CW, DiscoveryHD, HBO, HDNet, NBC, PBS, Showtime)Not yet in use for broadcast TV; used in HD DVD and Blu-ray high definition DVDs

انواع کابلهایی که میتوان جهت ارتباط دستگاه پخش با تلویزیون  از آنها برای دریافت هریک از کیفیتهای بالا استفاده نمود به شکل زیر میباشد:

كامپوزيت: اين نوع ورودي داراي پايين ترين كيفيت اما بالاترين رنج سازگاري است. هر دستگاهي كه داراي ورودي ويدئو باشد، حتماً شامل ورودي كامپوزيت هم هست. دستگاه مورد نظر را مي توانيد با استفاده از يك سيم رابط 75 اهمي با جك RCA به تلويزيون متصل كنيد.( Capable of SDTV at 480i )

Composite-video-cable.jpg

S – ويدئو: اين سيستم ورودي، كيفيت بالاتري را ايجاد مي كند و اغلب دستگاهها بجز سيستم هاي VCR شامل اين ورودي مي باشند. براي اتصال داراي يك سيم مخصوص بخود مي باشد و با استفاده از سوكت هاي مولتي پين قابليت اتصال را پيدا مي كند. ( SDTV at 480i and EDTV at 480p )

كامپوننت: اين ورودي براي اتصال رسيورهاي ماهواره اي، دستگاه DVD، و بلو ري (Blue Ray) كاربرد دارد كه با يك سيم سه سر 75 اهمي به تلويزيون متصل مي شود. ( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )

component-video-cable-5RCA

VGA (آرايه گرافيك تصوير)

سيستم اتصال آنالوگ RGB كه در ابتدا در ساخت كامپيوتر ها مورد مصرف قرار مي گرفت.( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )

DVI (آرايه تصويري ديجيتال)

يكي از پر كيفيت ترين انواع ورودي هاست. اين سيستم اتصال ديجيتالي تصاوير مي تواند تنها با كمك يك آدابپتور به سيستم هايي كه داراي خروجي HDMI هستند متصل گردد. همچنين مي توان از آن براي اتصال تلويزيون به كامپيوتر نيز كمك گرفت كه به اين منظور يك سيم مخصوص به انضمام سوكت مولتي پين مورد نياز است. ( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )

File:Dvi-cable.jpg

HDMI (آرايه كيفي مولتي مديا)

مي توان گفت اين مشخصه همان سيستم DVI است با اين تفاوت كه صداي ديجيتال و لينك كنترل هم به آن اضافه شده و در شمار اصلي ترين مشخصه هاي تلويزيون هاي نسل جديد قرار مي گيرد. براي اتصال Blue-Ray به تلويزيون نيز از همين مورد استفاده مي شود. بايد موقع خريد به اين مطلب توجه كنيد كه تلويزيون منتخب شما داراي چند ورودي HDMI مي باشد. سعي كنيد حداقل 3 تا 4 ورودي HDMI داشته باشد تا بتوانيد در آن واحد دستگاههاي مختلفي را به آن متصل نماييد. ( Capable of SDTV at 480i, EDTV at 480p, HDTV at 720p, 1080i & 1080p )

A close up image of the end of an HDMI type A plug connector.

تصاویر دوربین هایی با رزولوشن های مختلف

به دوربین مداربسته پلاک خوان گفته می شود که برای ثبت و تشخیص پلاک وسایل نقلیه نصب و به کار می رود. از این دوربینها معمولا در ورودی روستا ها ورودی کارخانجات و واحد های تولیدی و مرغداری ها و درکل در اماکنی استفاده می شود که معمولا محل تردد یا ورود و خروج خودروها می باشد.

با استفاده از این دوربین مداربسته پلاک خوان می توان ورود و خروج خودروها را به راحتی ثبت و نگهداری نموده و به بررسی خودرو های ورودی و خروجی پرداخته و موجب بالا بردن نظارت در ورود خروج ها شد.

با توجه به این که این دوربین مداربسته باید اعداد و حروف بر روی پلاک را ثبت کند الزاما کیفیت تصویر بالایی داشته باشند. بدین منظور هر چه کیفیت دروبین مورد استفاده بالا تر باشد، مشاهده و خواندن پلاک خودرو با دقت بیشتری انجام خواهد شد.

https://npico.ir/wp-content/uploads/2015/03/lpr-iran-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2.jpg

کارکرد دوربین مداربسته پلاک خوان

حالت اول: نیاز به دوربین مداربسته پلاک خوان جهت شناسایی پلاک در صورت رویت فیلم های ضبط شده است که در این حالت به یک دوربین با کیفیت رزولوشن خوب(حداقل دو مگاپیکسل) که مقاوم در برابر آب باشد نیاز داریم. کیفیت بالای تصویر و گاها استفاده از لنز بسته و  لنز وری فوکال Varifocal(لنز متغیر و قابل تغییر ) و قابلیت WDR (برای تصویر برداری دوربین در شب که چراغ به صورت مستقیم به لنز دوربین میتابد ) و دید در شب (IR) نیاز است و به این ترتیب به سادگی با بازبینی تصاویر در دستگاه پردازش تصویر می توان پلاک ها را مورد بررسی قرار داد.

حالت دوم : نیاز به دوربین مدار بسته پلاک خوان به شکل هوشمند و قابلیت ثبت و اطلاعات آماری که در این حالت همان دوربین نیاز است که البته وجه تمایز این سیستم نسبت به سیستم ذکر شده قبلی ، نیاز به تهیه خروجی دیجیتال برای سیستم  می باشد که  حداقل به یک سیستم رایانه که روی آن نرم افزار پلاک خوان نصب باشد است.

نرم افزار پردازش هوشمند بسیاری در این زمینه طراحی و تولید شده اند که خوشبختانه نمونه های فارسی آنها نیز با قیمت های مناسب در دسترس کاربران است.

کارکرد بسیاری از این نرم افزارها شبیه به همدیگر است مثلا به شکل عمومی همه آنها دارای دیتابیس (بانک اطلاعاتی) می باشند که می توان نام راننده به همراه پلاک و عکس پرسنلی آن شخص را به برنامه معرفی کرد تا در زمان ورود و خروج در سیستم ثبت شود. از خصوصیات بارز این برنامه امکان گزارشگیری به صورت فایل اکسل و pdf می باشد.

ضمنا امکان مشخص کردن محدوده غیرمجاز و حریم خطر نیز توسط این برنامه ها وجود دارد.

دوربین مداربسته پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان مورد استفاده در سیستم

دوربین های مداربسته پلاک خوان با تکنولوژی های مختلف آنالوگ ، HD بر روی بستر آنالوگ و تحت شبکه می توانند برای پلاک خوانی مورد استفاده قرار بگیرند.

انتخاب نوع سیستم مداربسته برای پلاک خوانی به اهداف ما بستگی دارد. اگر هدف ما فقط قابلیت خواندن پلاک در تصاویر ضبط شده می باشد می توان از تمامی سیستم های مداربسته که ویژگی های لازم را برای اینکار داشته باشد استفاده کرد. اما برای کارایی های پیشرفته تر مانند سیستم های خودکار کنترل ورود و خروج باید از سیستمی استفاده کرد که بتواند با نرم افزارهای پردازش تصویر کار کند.

تاثیر دستگاه مدیریت تصاویر در تشخیص پلاک

تاثیر دستگاه مدیریت تصاویر مخصوصا در سیستم های آنالوگ دستگاه پردازش تصویر و کیفیت ضبط آن تاثیر بسیار زیادی در برد پلاک خوانی شما خواهد داشت. باید حتما از DVR استفاده کنید که تصاویر را در حالت D1 یا WD1 و حداقل 25 فریم در ثانیه ضبط کند (در غیر این صورت پلاک خودرو های عبوری که سرعت بالایی دارند مشخص نمیشود)

در صورتی که دستگاه ضبط کننده شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد کیفیت ضبط شما پایین آمده و و تصاویر ضبظ شده در هارد کیفیت پایینی خواهد داشت و دیگر نمی توان تصاویر پلاک خودرو های عبوری را ثبت کرد.

کابل کواکسیال ترکیبی

جهت انتقال داده ها از یک سیستم به یک سیستم دیگر روش های مختلفی وجود دارد.از پرکاربردترین آنها می توان به کابل فیبرنوری ، کابل شبکه ، کابل کواکسیال ، انواع رادیو و … اشاره نمود.

انواع متداول کابل دوربین مداربسته مورد استفاده در کابل کشی به قرار زیر است:

کابل شبکه

یکی از این روش ها کابلهای شبکه که نوعی از کابلهای Twisted-Pair ( زوج سیم بهم تابیده ) است ، می باشند. این نوع کابل از هشت رشته سیم مسی که 2 به 2 به هم تابیده شده اند، تشکیل شده است. کابلهای Twisted-Pair انواع مختلفی دارند که از Cat1 تا Cat8 گروه بندی شده و هر گروه مشخصات فنی خاص خود را داشته و برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در این گروه بندی به رده کابلهای cat5 تا cat8 اصطلاحا کابل شبکه گفته می شود و هر چه از پایین ترین رده به سمت بالاترین رده حرکت کنیم، سرعت و پهنای باند انتقال اطلاعات افزایش پیدا می کند.کابل کواکسال یا در لفظ رایج کواکسیال (Coaxial cable)، در فارسی «کابل هم محور» نامیده می شود.

برای اتصال دو طرفه این کابل از سوکت لن استفاده میشود.

CCTV Cabling

کابل کواکسیال

این نوع کابل از سال ۱۹۳۶ برای انتقال اطلاعات به کار گرفته شد. کابل کواکسال یک رسانای داخلی (معمولا از جنس مس) دارد که توسط یک عایق منعطف پلاستیکی محصور شده‌اند. روی این لایه نیز توسط یک رسانای نازک (از جنس آلومینیوم یا مس) برای انعطاف کابل، به همویر بافته شده‌است. همه این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند.

یکی از محسنات این کابل این است که هیچ نویزی وارد آن نمی شود. یعنی موج انتقالی کاملا محافظت شده است.انواع مختلفی کابل کواکسال وجود دارد که RG معروفترین آن هاست. در بین RG ها هم «RG59» معروف تر است و خصوصا در سیستم های مداربسته آنالوگ بیشترین کاربرد را دارد.

از کانکتورهای (فیش BNC )برای اتصال کابل های کواکسال استفاده می شود.BNC هم مانند کابل، در دو نوع ۵۰ و ۷۵ اهم تولید می شود.

BNC_50_75_Ohm-doorbin.info

BNC های مورد استفاده در سیستم مداربسته از نوع ۷۵ اهم و به ۳ شکل لحیمی،پیچی و پرسی عرضه می شود.

مهم ترین جز کابل کواکسیال( هم محور) مغزی کابل است مغزی کابل دارای دو ویژگی مهم می باشد که یکی جنس مغزی و دیگری قطر مغزی است.

جنس مغزی کابل یا از مس است و یا از آلومنیوم . مس به دلیل رسانایی بیشتر نسبت به آلومنیوم گزینه ای مناسب تر است . ساده ترین روش فهمیدن جنس مغزی کابل از رنگ آن می باشد که رنگ مغزی آلومنیومی ،نقره ای می باشد. ( باید این نکته را توجه کرد که گاها دیده شده است که بعضی از شیادان برای کسب منافع بیشتر روکشی از مس را بر روی مغزی الومینومی کشیده و رنگ آن را تغییر میدهند )

اما نکته ی مهم این است که امروزه کابل های موجود در بازار عموما مس خالص نیستند.روش فهمیدن این نکته به دو طریق است ، یکی تراشیدن مغزی و دیگری حرارت دادن آن به این دو صورت می توان به تغییر حالت مغزی پی برد.

Related image

اجزای کابل کواکسیال

قطر مغزی: اندازه قطرهای مغزی می تواند : ۰٫۰۸ ، ۰٫۰۷ و یا ۰٫۰۶ میلی متر باشد .

برند: نوع جنس مغزی و شیلد کابل کواکسیال برای انتقال درست اطلاعات و کم کردن نویز تصویر بسیار مهم است یکی از مهم ترین نکات برند معتبر کابل میباشد یکی از بهترین برند کابل کواکسیال ترکیبی , بلدن  می باشد کیفیت بالای شیلد و مغذی آن در این حد میباشد که اگر زمانی که کابل در توپی کامل است میتوان ابتدا و انتهای توپی را به دوربین و دستگاه متصل کرد و بدون هیچ نویز و یا کاهش کیفیتی تصویر را مشاهده نمود. اما در میان برندهای داخلی برند کرمان صادراتی بسیار با کیفیت می باشد .از دیگر برندهای موجود در بازار می توان به زیمنس و …اشاره کرد. در حال حاضر استفاده از کابل های کواکسیال ترکیبی در پروژه ها بیشتر از کابل های کواکسیال معمولی است.

Image result for ‫کابل کواکسیال ترکیبی‬‎

اما شیلد کابل کواکسیال ترکیبی مانند مغزی دارای دو جنس مس و آلومنیوم می باشد .مهم ترین وظیفه شیلد برای کابل “نویز گیری” می باشد . هرچه تعداد رشته های شیلد بیشتر باشد بهتر است چرا که نویز  پذیری کابل بالا تر میرود

انتخاب کابل کواکسیال ترکیبی و BNC مرغوب و دقت در اتصال BNC به کابل یکی از مهمترین بخش های کار است که کمتر رعایت می شود. بیشتر نویزی که در تصویر دوربین های آنالوگ مشاهده می شود به جهت همین موضوع است.

۳۰۰m :RG6
۵۰۰m : RG59
۱۰۰۰m : RG11

کابل هایی که در مسافت های بیشتری به کار برده می شوند. دارای قیمت بیشتری هستند و باید توجه نمایید که جهت به کار بردن این کابل ها ابتدا باید مسافت مورد نظر را بطور دقیق بدست آوریم و پس از آن اقدام به خرید کابل مورد نظر کنیم.

مزایای کابل های کواکسیال ترکیبی

_  پهنای باند نسبتا وسیع مورد نیاز اکثر سرویس های مخابراتی و انتقال مناسب تصویر
_  ظرفیت بالای انتقال ، حداکثر پهنای باند ۳۰۰ مگاهرتز
_  دوام و پایداری خوب
_  پایین بودن مخارج نگهداری

_  انتقال اطلاعات تا فاصله ی 500 متر بدون نیاز به ریپیتر

کابل شبکه از لحاظ ساختار کلی شامل چند بخش می باشد:
1- روکش رویی کابل که معمولا از جنس PVC یا LSZH است.
2- 4 زوج سیم مسی به هم تابیده
3- جدا کننده 4 زوج یا Divider
البته در برخی از انواع کابل شبکه، علاوه بر 3 بخش فوق ، موارد زیر نیز بر حسب نوع کابل به ساختار آن اضافه می گردد:
1- فویل
2- شیلد
3- سیم ارت
4- روکش PE در کابلهای مخصوص فضای باز
5 – محافظ Steel Armorded
دقت کنید که هر کابل بسته به نوع کاربرد آن ممکن است از تمام یا برخی از موارد فوق استفاده نماید. بطور کلی کابلهای شبکه از لحاظ ساختار در دو گروه اصلی قرار می گیرند.
1- UTP ( Unshielded Twisted-Pair )
2- STP ( shielded Twisted-Pair )

غیر از اثرات القایی یا EMI ، عوامل محیطی نیز ممکن است سبب آسیب دیدن کابل شبکه گردد. به همین علت ابتدا باید بررسی کنیم که کابلهای شبکه ممکن است در چه محیط هایی مورد استفاده قرار گیرند:
1- داخل داکت ، ترانک ، لوله های PVC یا فلزی
2- بصورت دفنی ، یعنی پس از حفر زمین مستقیما در دل خاک قرار گرفته و یا داخل کانال یا لوله قرار داده شده و سپس دفن می گردد.
3- روی دکل های مخابراتی
4- روی نمای ساختمان هاr
5- سایر موارد

جهت زیبایی و  بالا بردن عمر و کارایی بهتر، کابل های مورد استفاده در سیستم cctv را درون داکت و یا لوله های پلاستیکی و یا لوله های فلکسی می گذارند.

چیپست دوربین مداربسته

چیپست دوربین مداربسته تصویر مگاپیکسلی امکان ایجاد تصاویری با رزولوشن های بالا را در اختیار شما قرار می دهد که متعاقبا این رزولوشن بالا و وضوح تصویر بیشتر امکان تشخیص جزئیات بیشتری در تصویر را باعث می گردد.

مقیاس تصویر بر مبنای مگاپیکسل در دوربین ها

دوربین های مداربسته بر مبنای رزولوشن تصویری که دارند کیفیت تصویر متفاوتی دارند.

انواع تصاویر با رزولوشن متفاوت

دوربین مداربسته از اجزای مختلفی ساخته میشود مانند:بدنه-نور افکن دید در شب – لنز و…  تاثیر گذار ترین جز در کیفیت تصویر دوربین مداربسته چیپ پردازنده مورد استفاده در دوربین مداربسته است که به غیر از کیفیت رزولوشون تصویر (چند مگاپیکسل بودن یا چند چند تی وی لاین بودن چیپست) نوع پردازنده ی آن در ارائه تصویر بسیار مهم و تعیین کننده است.

نمای داخلی دوربین مداربسته

در دوربین های موجود در بازار

در دوربین های مدار بسته AHD سه نوع پردازنده استفاده میشود :

پردازنده OV یا OmniVision

پردازنده Aptina

پردازنده Sony

هر کدام از اینها شامل چند نوع چیپ هستند که میتوانند تعیین کننده کیفیت تصویر دوربین باشند.

 دوربین مداربسته بولت HD-412/5-AHD

پردازنده  OV یا OmniVision

ov-9-7

به طور معمول دارای دو نوع چیپست دوربین مداربسته به نام های OVP7200 و OVP921 می باشند که توانایی ایجاد کیفیت تصویر ۷۲۰P یا ۷۲۰ پیکسل را دارند. ۷۲۰P نمایانگر رزولوشن تصویر ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل می باشد. این نوع چیپ از مایع کریستالی تشکیل شده که باعث ثبات تصویر می گردد. این نوع چیپ ها در دوربین های موبایل مورد استفاده قرار می گرفت.

از نظر هزینه، پایین بوده ولی تصاویر بعد از مدتی، کیفیت روز اول را نخواهد داشت.

اگر به دنبال چیپپست ارزان ولی دوام کاری پایین هستید، این نوع چیپست مناسب می باشد. منو در این دوربین ها بی اثر بوده و تغییرات خاصی بر روی تصاویر اعمال نمی شود.

پس فریب این نوع تبلیغات را در این چیپست ها نخورید.

مزایا:

قیمت پایین

کیفیت تصویر ۱مگاپیکسل یا ۷۲۰P

معایب:

افت تصویر به مرور زمان

عدم اعمال تغییرات با استفاده از منو دوربین

پردازنده Aptina

ap

دارای دو نوع چیپ AR0141 و AR0130 می باشد. که توانایی ایجاد کیفیت تصویر ۷۲۰P و ۹۶۰P را دارد.

۷۲۰P نمایانگر رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل و ۹۶۰P نمایانگر رزولوشن۹۶۰*۱۲۸۰ می باشد.

از نظر هزینه، کمی پایین بوده و نسبت به دوربین با چیپ OV خیلی بهتر می باشد.

افت تصویر در این نوع مدل ها کم می باشد ولی رزولوشن تصویر بر حسب نوع چیپی که انتخاب می شود مهم است.

برای مثال اگر شما از چیپ ۰۱۴۱ استفاده نمایید تصویر پایین تری نسبت به زمانی خواهید داشت که چیپ ۰۱۳۱ استفاده نمایید.

پس اگر به دنبال چیپستی متوسط با دوام کاری متوسط هستید، این نوع دوربین گزینه مناسبی می باشد.

منو در این چیپست ها تا حدی تغییرات اساسی بر روی تصویر ایجاد می نماید.

مزایا:

قیمت متوسط

کیفیت تصویر ۱ و ۱٫۳ مگاپیکسل (۷۲۰P/960P)

معایب:

افت تصویر در طولانی مدت

پردازنده SONY

imx

دارای چیپ IMX238 و IMX255 و چند نوع دیگر می باشد. که توانایی ایجاد تصویر ۱۰۸۰P و ۹۶۰P را دارند.

۱۰۸۰P نمایانگر رزولوشن تصویر ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل می باشد.این رزولوشن برابر با ۲ مگاپیکسل است.

۹۶۰P نمایانگر رزولوشن۹۶۰*۱۲۸۰ پیکسل می باشد.این رزولوشن برابر با ۱٫۳ مگاپیکسل است.

از نظر هزینه، کمی نسبت به چیپ OV و Aptina  بالا می باشد. ولی از هر نظر بهتر می باشد.

تصاویر از نظر وضوح در حد عالی بوده و قابل مقایسه با تکنولوژی های دیگر می باشد.

تمامی تنظیمات بر روی دوربین از طریق منو، کاملا محسوس است.

دوربین هایی که از این چیپ استفاده میکنند مناسب برای اماکنی است که نیاز به دوربین مداربسته ای با کیفیت بالا و قابلیت اطمینان بالایی دارند.

پینوشت:

البته چیپست دوربین مداربسته سونی گرید بندی و درجه بندی دارد از لحاظ کیفیت A , B , C که دوربین های مداربسته گروه فنی و مهندسی دی تک از چیپست های گرید A استفاده میکنند.

مزایا:

قیمت پایین تر نسبت به رقبای خود در بازار (/IP /HDCVI/HDTVI)

کیفیت تصویر 1.3 مگاپیکسل 2 مگاپیکسل 3 مگاپیکسل و 4 مگاپیکسل و در آینده نزدیک 5 و هشت مگاپیکسل

معایب:

قیمت بالا تر نسبت هب رقم های ارزان قیمت

عملکرد چیپست دوربین های مداربسته

RGB5

تصویر چگونه در چیپ تصویر دوربین مدار بسته ساخته می شود؟

هنگامی که تصویر توسط دوربین مدار بسته ثبت می گردد، نور از لنز دوربین مداربسته عبور کرده و به سنسور تصویر دوربین مدار بسته برخورد می نماید. چیپ تصویر که از المان های بسیار ریزی به نام پیکسل تشکیل شده میزان، نوری که به این المان های بسیار ریز تابیده می شود را ثبت کرده و آن را به تعداد مشخصی الکترون تبدیل می نمایند. این الکترون ها سپس به ولتاژ تبدیل می شوند. در دوربین مداربسته این ولتاژ به وسیله یک تقویت کننده و به صورت سیگنال استاندارد در آمده و به خروجی دوربین مدار بسته فرستاده می شود

RGB6

در حال حاضر دو تکنولوژی برای ساخت چیپست دوربین مداربسته  تصویر مورد استفاده قرار می گیرند، تکنولوژی CCD یا charge-coupled-Device و تکنولوژی CMOS یاComplementary Metal – Oxide Semiconductor

تولید رنگ ها در چیپ تصویر چگونه صورت می پذیرد؟

چیپست دوربین مداربسته که تصویر میزان و شکل نور تابیده شده را بدون هیچگونه اطلاعاتی از رنگ ثبت می نمایند. از آنجایی که چیپ های تصویر CCD و CMOS به طور کامل امکان تشخیص رنگ ها را در تصویر ندارند، در جلوی چیپ از یک فیلتر رنگ استفاده می شود. این فیلتر امکان تشخیص رنگ ها را برای چیپ تصویر دوربین مدار بسته فراهم می نماید. دو فیلتر رایج استفاده شده در سیستم های مداربسته، فیلتر RGB (قرمز،سبز،آبی) و CMYG (فیروزه ای،سرخابی،زرد،قرمز) هستند که هر یک به روشی جداگانه، ترکیبی مکمل از رنگ ها را ایجاد می کنند. هر یک از روش های ذکر شده نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. به صورت کلی سیستم RGB بیشتر در چیپ های Progerssire Scan و سیستم CMYG در چیپ های interlaced CCD مورد استفاده قرار می گیرند.

چیپست دوربین مداربسته مگاپیکسل در نوع CCD دارای رزولوشن و وضوح تصویر بسیار بالا در مقایسه با کیفیت چیپ های CMOS می باشند، اما بسیار پرهزینه تر و با مصرف برقی بالاتر حدود ۱۰۰برابر بیشتر از چیپ های CMOS بوده که همین امر باعث افزایش گرمای تولیدی در چیپ های مگاپیکسل در نوع CCD گردیده و طراحی این نوع از چیپ ها را با مشکل بیشتری مواجه می نماید.

به طور معمول چیپست های دوربین مداربسته مگاپیکسل از نظر اندازه مانند دیگر چیپ های تصویر دوربین مداربسته هستند اما تعداد دیودهای موجود بر روی این چیپ ها به مراتب بیشتر است از این رو میزان دریافت نور توسط هر دیود بسیار کمتر بوده و حساسیت کلی چیپ نیز به مراتب کمتر خواهد بود شایان ذکر است که با افزایش تکنولوژی، ساخت این چیپ ها نیز به سرعت در حال دگرگونی و به سمت برطرف نمودن نواقص عمل می نمایند. ما در دی تک نیز با توجه به اهمیت این مساله در ساخت محصولات دوربین مداربسته تلاش فراوان نموده و با افزایش کیفیت در تولید دوربین مداربسته توانسته سهم مطلوبی از بازار تقاضای این دسته از محصولات سیستم های حفاظتی را به خود اختصاص می دهد.

آدرس ما :

لرستان ، بروجرد ، میدان راهنمایی ، خیابان شهید علی بیات پلاک 159

ساعت کاری
شنبه تا چهارشنبه: ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر
پنجشنبه : ۱۱ صبح تا4 بعد از ظهر