تصاویر دوربین هایی با رزولوشن های مختلف

به دوربین مداربسته پلاک خوان گفته می شود که برای ثبت و تشخیص پلاک وسایل نقلیه نصب و به کار می رود. از این دوربینها معمولا در ورودی روستا ها ورودی کارخانجات و واحد های تولیدی و مرغداری ها و درکل در اماکنی استفاده می شود که معمولا محل تردد یا ورود و خروج خودروها می باشد.

با استفاده از این دوربین مداربسته پلاک خوان می توان ورود و خروج خودروها را به راحتی ثبت و نگهداری نموده و به بررسی خودرو های ورودی و خروجی پرداخته و موجب بالا بردن نظارت در ورود خروج ها شد.

با توجه به این که این دوربین مداربسته باید اعداد و حروف بر روی پلاک را ثبت کند الزاما کیفیت تصویر بالایی داشته باشند. بدین منظور هر چه کیفیت دروبین مورد استفاده بالا تر باشد، مشاهده و خواندن پلاک خودرو با دقت بیشتری انجام خواهد شد.

https://npico.ir/wp-content/uploads/2015/03/lpr-iran-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2.jpg

کارکرد دوربین مداربسته پلاک خوان

حالت اول: نیاز به دوربین مداربسته پلاک خوان جهت شناسایی پلاک در صورت رویت فیلم های ضبط شده است که در این حالت به یک دوربین با کیفیت رزولوشن خوب(حداقل دو مگاپیکسل) که مقاوم در برابر آب باشد نیاز داریم. کیفیت بالای تصویر و گاها استفاده از لنز بسته و  لنز وری فوکال Varifocal(لنز متغیر و قابل تغییر ) و قابلیت WDR (برای تصویر برداری دوربین در شب که چراغ به صورت مستقیم به لنز دوربین میتابد ) و دید در شب (IR) نیاز است و به این ترتیب به سادگی با بازبینی تصاویر در دستگاه پردازش تصویر می توان پلاک ها را مورد بررسی قرار داد.

حالت دوم : نیاز به دوربین مدار بسته پلاک خوان به شکل هوشمند و قابلیت ثبت و اطلاعات آماری که در این حالت همان دوربین نیاز است که البته وجه تمایز این سیستم نسبت به سیستم ذکر شده قبلی ، نیاز به تهیه خروجی دیجیتال برای سیستم  می باشد که  حداقل به یک سیستم رایانه که روی آن نرم افزار پلاک خوان نصب باشد است.

نرم افزار پردازش هوشمند بسیاری در این زمینه طراحی و تولید شده اند که خوشبختانه نمونه های فارسی آنها نیز با قیمت های مناسب در دسترس کاربران است.

کارکرد بسیاری از این نرم افزارها شبیه به همدیگر است مثلا به شکل عمومی همه آنها دارای دیتابیس (بانک اطلاعاتی) می باشند که می توان نام راننده به همراه پلاک و عکس پرسنلی آن شخص را به برنامه معرفی کرد تا در زمان ورود و خروج در سیستم ثبت شود. از خصوصیات بارز این برنامه امکان گزارشگیری به صورت فایل اکسل و pdf می باشد.

ضمنا امکان مشخص کردن محدوده غیرمجاز و حریم خطر نیز توسط این برنامه ها وجود دارد.

دوربین مداربسته پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان مورد استفاده در سیستم

دوربین های مداربسته پلاک خوان با تکنولوژی های مختلف آنالوگ ، HD بر روی بستر آنالوگ و تحت شبکه می توانند برای پلاک خوانی مورد استفاده قرار بگیرند.

انتخاب نوع سیستم مداربسته برای پلاک خوانی به اهداف ما بستگی دارد. اگر هدف ما فقط قابلیت خواندن پلاک در تصاویر ضبط شده می باشد می توان از تمامی سیستم های مداربسته که ویژگی های لازم را برای اینکار داشته باشد استفاده کرد. اما برای کارایی های پیشرفته تر مانند سیستم های خودکار کنترل ورود و خروج باید از سیستمی استفاده کرد که بتواند با نرم افزارهای پردازش تصویر کار کند.

تاثیر دستگاه مدیریت تصاویر در تشخیص پلاک

تاثیر دستگاه مدیریت تصاویر مخصوصا در سیستم های آنالوگ دستگاه پردازش تصویر و کیفیت ضبط آن تاثیر بسیار زیادی در برد پلاک خوانی شما خواهد داشت. باید حتما از DVR استفاده کنید که تصاویر را در حالت D1 یا WD1 و حداقل 25 فریم در ثانیه ضبط کند (در غیر این صورت پلاک خودرو های عبوری که سرعت بالایی دارند مشخص نمیشود)

در صورتی که دستگاه ضبط کننده شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد کیفیت ضبط شما پایین آمده و و تصاویر ضبظ شده در هارد کیفیت پایینی خواهد داشت و دیگر نمی توان تصاویر پلاک خودرو های عبوری را ثبت کرد.